Nowe przepisy - budujemy budynki gospodarcze na zgłoszenie
Dodał: Marecki/2015-07-02/Tagi: budowa, prawo budowlane, zgłoszenie robót budowlanych, budynek gospodarczy, budynek gospodarczy na zgłoszenie,Zgodnie z przepisami art. 29 ust. 1 pkt 2 pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2 , przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.
To wspaniały przepis, który jednocześnie jest trochę bez sensu. Cóż... raczej mógłby być wspaniały, ale taki nie jest.
Po pierwsze, co to jest budynek? Darujmy sobie nawet tą gospodarczość. Art. 3 pkt 2 Prawa budowlanego mówi, że jako budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Zaliczenie w art. 29 ust. 1 pkt 2 altan do budynków, bo chyba tak należy rozumieć słowa „wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan”, jest nieporozumieniem. Altana nie jest budynkiem i to nie jest tylko moja prywatna opinia. Nie jest i już! Jak na to patrzę, to przychodzi mi do głowy, że ze zmianą tego przepisu jest trochę jak z poprawianiem raz napisanego zdania, w którym coś nam się nie podoba. Poprawiamy je tak długo, że już nie wiadomo, co jest nie źle i tak naprawdę wychodzi jeszcze gorzej niż było. Może się mylę, ale w takiej sytuacji należy albo skreślić to co było napisane i zacząć od nowa, albo zostawić jak było i dopisać następne zdanie, tak żeby wszystko razem było z sensem. Moim zdaniem art. 29 ust. 1 pkt 2 jest po prostu źle napisany. Ale ja mogę się nie znać... Nie można było napisać o garażach w osobnym punkcie? Naprawdę? Być może stały za tą zmianą dobre intencje. Ja chcę wierzyć, że tak było, ale nad wykonaniem ręce opadają. Dajcie ten punkt ustawy uczonym sędziom z NSA, to zobaczycie, co z tym zrobią i zrozumiecie „o co mi się chodzi”. Ale, ale, to jeszcze nie koniec fajnych rzeczy! Teraz w Prawie budowlanym mamy też przydomowe ganki. Proponuję na tę okoliczność dodać także dwa dodatkowe punkty w art. 3 Prawa budowlanego – jeden z definicją ganku przydomowego i drugi z definicją ganku nieprzydomowego, będącego szczególnym rodzajem ganku, występującym jedynie na terenie Polski.
Czytając ten przepis zastanawia mnie jeszcze jedno, a mianowicie, czy aby autor tej zmiany nie zaliczył w poczet budynków gospodarczych także ganków i oranżerii, bo użycie słów „oraz przydomowych ganków i oranżerii” mogłoby niektórym nasuwać taką interpretację. Załóżmy jednak, że to „oraz” oddziela dwa różne „zwierzaki”, chociaż osobiście pewności nie mam... Naprawdę warto by zapytać o ten cały punkt uczonych sędziów z NSA. Nie można było napisać „przydomowych ganków i oranżerii, a także wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży i altan”? A może jeszcze lepiej byłoby wyraźnie wskazać, że wolno stojące mają być zarówno budynki gospodarcze, jak również altany i garaże, żeby i w tej kwestii nie było żadnych wątpliwości. Ale powtarzam - ja się nie znam i mogę się mylić...
Poprzednia wersja tego przepisu brzmiała „wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2 , przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki”. I były językowo-filozoficzne dysputy, czy wolno stojące mają być tylko budynki gospodarcze? Czy wiata też musi być wolno stojąca, czy może opierać się w jakiś sposób np. na budynku mieszkalnym itd., itp. Nie wszyscy byli jednomyślni. Komuś może się wydawać, że to bzdura, ale w rzeczywistości to punkt wyjścia do nikomu nie potrzebnych dyskusji i poczekajcie tylko, aż coś spsocicie „w okolicy” tego wspaniałego przepisu...
Tak, czy inaczej, przepis obejmuje teraz także garaże, które do tej pory, bez względu na wielkość, wymagały pozwolenia na budowę, projektu budowlanego, zatrudnienia kierownika budowy, zawiadomienia o rozpoczęciu budowy itd. Teraz każdy, kto spełni wymagania zawarte w art. 29 ust. 1 pkt 2, będzie mógł sobie wybudować garaż na zgłoszenie.
Więcej postów w kategorii: Zmiany w Prawie budowlanym
• Kodeks Urbanistyczno-Budowlany - to so jaja!• Po co nam Prawo budowlane - część 2.
• Prawo budowlane coraz łagodniejsze... inaczej
• Po co nam Prawo budowlane?
• Prawo budowlane 2017 - nowe zmiany w Prawie budowlanym
• Nowe Prawo budowlane - nie dla każdego zmiana na lepsze
• Opłatę legalizacyjną można umorzyć lub rozłożyć na raty
• Budowa wiaty – pozwolenie na budowę, zgłoszenie, a może bez...
• Prawo budowlane – nowa definicja obiektu budowlanego
• Ogrodzenie bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia
• Budowa domu jednorodzinnego na zgłoszenie – a co jeżeli...
• Nowe stare Prawo budowlane
• Zmiany w prawie budowlanym – świadectwo charakterystyki energetycznej
• Zmiany w prawie budowlanym - art. 5 ust. 2b