UWAGA: PREZENTOWANE TREŚCI NIE SĄ PORADĄ PRAWNĄ, NIE STANOWIĄ TAKŻE WYKŁADNI LUB INTERPRETACJI PRAWA !

Nowe stare Prawo budowlane

Dodał: Marecki/2015-07-02/Tagi: prawo budowlane, nowe prawo budowlane,

W dniu 28 czerwca 2015 weszły w życie najnowsze zmiany w Prawie budowlanym, które niektórzy nazywają szumnie „nowym Prawem budowlanym”. Czy to jest nowe Prawo budowlane? Moim zdaniem, to to samo prawo co wcześniej, tylko trochę upudrowane. No, może rzeczywiście jest też niewielki lifting – kilka wygładzonych fałd i zmarszczek, ale nic więcej. Niektóre zmiany można faktycznie nazwać dobrymi, np. zmniejszenie opłat legalizacyjnych za „duperele” typu ganek, więcej robót budowlanych bez pozwolenia na budowę albo bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia. Dla przykładu na zgłoszenie i bez projektu budowlanego można teraz wybudować parterowy domek letniskowy - budynek rekreacji indywidualnej, rozumiany jako budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2 , przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki. Bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia można teraz także postawić ogrodzenie do wysokości 2,20m, nie ważne, czy od strony ulic, placów i innych miejsc publicznych, czy od strony sąsiada. Wcześniejszy zapis o ogrodzeniach od strony miejsc publicznych robił ludziom burdel w głowach, bo nie do końca było jasne o co w tym przepisie chodzi, czy np. droga wewnętrzna, to jest miejsce publiczne, czy nie. Przepis dotyczący ogrodzeń w poprzednim brzmieniu można by, z odpowiednim komentarzem, przytaczać, jako jeden z idiotyzmów w Prawie budowlanym i całe szczęście, że już go nie ma.

Najbardziej „rewolucyjna” zmiana, a przynajmniej za taką uchodząca, to możliwość budowy domu jednorodzinnego na podstawie projektu i zgłoszenia robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę. Dotyczy to wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Jak się na to patrzy przez pryzmat hasła „bez pozwolenia na budowę”, to się wydaje, że to jakieś radykalne posunięcie ustawodawcy i będzie można budować, organizować, rzucić się w wir inwestycyjnego szaleństwa... Ale spokojnie, nie należy się podniecać – dalej potrzebny jest projekt, są też do zachowania pewne terminy i za wyjątkiem faktu, że nie jest prowadzone postępowanie administracyjne w sprawie wydania pozwolenia na budowę i się takiego pozwolenia nie dostaje w formie decyzji administracyjnej, to w sytuacji, gdy sąsiedzi nie są stronami, różnica jest naprawdę niewielka. Być może w niektórych przypadkach przyspieszy to rozpoczęcie budowy upragnionego domu, jednak ekscytacja z powodu przystąpienia tydzień wcześniej do inwestycji, która potrwa rok, dwa, a może nawet nawet dłużej, wydaje się być raczej przesadzona. W zasadzie jest nawet kilka argumentów, które przemawiają za tym, by budując dom jednak uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę, ale o tym innym razem.

Na koniec warto wspomnieć także, że nie zmieniło się nic jeżeli chodzi o ściganie samowoli w odniesieniu do nielegalnie wybudowanych budynków jednorodzinnych – art. 48 leje po łapkach tak samo, jak wcześniej.

Więcej postów w kategorii: Zmiany w Prawie budowlanym

Kodeks Urbanistyczno-Budowlany - to so jaja!
Po co nam Prawo budowlane - część 2.
Prawo budowlane coraz łagodniejsze... inaczej
Po co nam Prawo budowlane?
Prawo budowlane 2017 - nowe zmiany w Prawie budowlanym
Nowe Prawo budowlane - nie dla każdego zmiana na lepsze
Opłatę legalizacyjną można umorzyć lub rozłożyć na raty
Budowa wiaty – pozwolenie na budowę, zgłoszenie, a może bez...
Prawo budowlane – nowa definicja obiektu budowlanego
Ogrodzenie bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia
Budowa domu jednorodzinnego na zgłoszenie – a co jeżeli...
Nowe przepisy - budujemy budynki gospodarcze na zgłoszenie
Zmiany w prawie budowlanym – świadectwo charakterystyki energetycznej
Zmiany w prawie budowlanym - art. 5 ust. 2b
Dodaj komentarz:

Szukaj wg haseł:

altanaaltana na zgłoszeniebez pozwolenia na budowębudowabudowa bez pozwolenia na budowębudowa domu jednorodzinnegobudowa garażu na zgłoszeniebudowa na zgłoszeniebudowa wiatybudynekbudynek gospodarczybudynek gospodarczy na zgłoszeniebudynek rekreacji indywidualnejbudynek wolno stojącydefinicjedociepleniedocieplenie budynkudokumentacjadokumentacja budowydom jednorodzinny bez pozwolenia na budowędom jednorodzinny na zgłoszeniedomek letniskowydziennik budowyganekganek na zgłoszeniegarażgaraż na zgłoszenieinstalacja elektrycznainstalacje - prawo budowlaneinstalacje sanitarneinstalacje w budynkuinwestoristotne odstępstwokierownik budowykontrole budowlaneksiążka obiektulegalizacja budynku jednorodzinnegolegalizacja samowoli budowlanejnadbudowanadzór budowlanynowe prawo budowlaneobiekt małej architekturyobiekt niezwiązany trwale z gruntemodbudowaogrodzenieogrodzenie bez zgłoszeniaopłata legalizacyjnapostępowanie naprawczepozwolenie na budowępozwolenie na użytkowanieprawo budowlaneprawo budowlane 1974prawo budowlane 2017projekt budowlanyprojekt zamiennyprzebudowaremontrozbudowarozpoczęcie budowyrozpoczęcie robót budowlanychrozłożenie na raty opłaty legalizacyjnejsamowola budowlanastan techniczny budynkustara samowola budowlanastare prawo budowlanestare przepisy budowlaneterminytymczasowy obiekt budowlanyumorzenie opłaty legalizacyjnejwiatawiata bez pozwolenia na budowęwstrzymanie robót budowlanychwysokość opłaty legalizacyjnejwłaściciel obiektu budowlanegozakończenie budowyzakończenie robót budowlanychzgłoszenie robót budowlanychzmiany w prawie budowlanymświadectwo charakterystyki energetycznej