UWAGA: PREZENTOWANE TREŚCI NIE SĄ PORADĄ PRAWNĄ, NIE STANOWIĄ TAKŻE WYKŁADNI LUB INTERPRETACJI PRAWA !

Czy obiekt niezwiązany z gruntem nie wymaga pozwolenia na budowę?

Dodał: Marecki/2015-02-25/Tagi: budowa, pozwolenie na budowę, obiekt niezwiązany trwale z gruntem, zgłoszenie robót budowlanych,

Jeden z najstarszych i najpopularniejszych mitów związanych z prawem budowlanym, to ten, który mówi, że budowa obiektu, który nie jest trwale związany z gruntem, nie wymaga pozwolenia. Nie mówimy tu oczywiście o obiektach tymczasowych, stawianych na 120 dni, bo to niejako osobna kategoria. Weźmy dla przykładu niewielką szopę gospodarczą lub kontener socjalny ustawiony koło domu na rzuconych na trawnik bloczkach betonowych. Przekonanie, że postawienie tego typu obiektu nie wymaga pozwolenia na budowę jest błędne z prostego powodu – nigdzie w prawie budowlanym nie jest powiedziane, że budowa tego typu obiektu, niezwiązanego trwale z gruntem, nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Rodzaje budów i robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę zostały wskazane w art. 29 – 31 Prawa budowlanego. Warto przypomnieć w tym miejscu, że wspomniane wyżej przepisy art. 29 – 31 ustawy Prawo budowlane są ze sobą powiązane i należy je czytać łącznie, ponieważ fakt, że jakieś roboty zostały wskazane w art. 29, jako niewymagające pozwolenia na budowę, nie oznacza wcale, że nie wymagają one zgłoszenia w organie administracji architektoniczno-budowlanej, co może wynikać właśnie z dalszych artykułów, ale to tylko taka mała dygresja... Zatem pozwolenia na budowę nie wymagają jedynie roboty budowlane wskazane w art. 29-31 Prawa budowlanego oraz tzw. bieżące utrzymanie, czy też proste prace konserwacyjne, mające na celu utrzymanie odpowiedniego stanu technicznego obiektu budowlanego i zapobieganie jego niszczeniu. Jeżeli chodzi o obiekty niezwiązane trwale z gruntem, nieposiadające fundamentu, takie, jak właśnie wspomniana wyżej szopa, czy kontener, to nigdzie nie jest napisane, że nie wymagają one pozwolenia na budowę. Ktoś może powiedzieć, że przecież jest napisane, że, przy zachowaniu wskazanych w ustawie warunków, nie wymagają pozwolenia na budowę niewielkie budynki gospodarcze, tyle, że budynek według definicji (art. 3 pkt 2 Pb) posiada fundament, co raczej trudno nazwać niezwiązaniem z gruntem...





Więcej postów w kategorii: Fakty i mity

Wiata grillowa to nie obiekt małej architektury!
Odbudowa budynku na starych fundamentach
Co to jest altana?
Co to jest obiekt niezwiązany z gruntem?
Dodaj komentarz:





Szukaj wg haseł:

altanaaltana na zgłoszeniebez pozwolenia na budowębudowabudowa bez pozwolenia na budowębudowa domu jednorodzinnegobudowa garażu na zgłoszeniebudowa na zgłoszeniebudowa wiatybudynekbudynek gospodarczybudynek gospodarczy na zgłoszeniebudynek rekreacji indywidualnejbudynek wolno stojącydefinicjedociepleniedocieplenie budynkudokumentacjadokumentacja budowydom jednorodzinny bez pozwolenia na budowędom jednorodzinny na zgłoszeniedomek letniskowydziennik budowyganekganek na zgłoszeniegarażgaraż na zgłoszenieinstalacja elektrycznainstalacje - prawo budowlaneinstalacje sanitarneinstalacje w budynkuinwestoristotne odstępstwokierownik budowykontrole budowlaneksiążka obiektulegalizacja budynku jednorodzinnegolegalizacja samowoli budowlanejnadbudowanadzór budowlanynowe prawo budowlaneobiekt małej architekturyobiekt niezwiązany trwale z gruntemodbudowaogrodzenieogrodzenie bez zgłoszeniaopłata legalizacyjnapostępowanie naprawczepozwolenie na budowępozwolenie na użytkowanieprawo budowlaneprawo budowlane 1974prawo budowlane 2017projekt budowlanyprojekt zamiennyprzebudowaremontrozbudowarozpoczęcie budowyrozpoczęcie robót budowlanychrozłożenie na raty opłaty legalizacyjnejsamowola budowlanastan techniczny budynkustara samowola budowlanastare prawo budowlanestare przepisy budowlaneterminytymczasowy obiekt budowlanyumorzenie opłaty legalizacyjnejwiatawiata bez pozwolenia na budowęwstrzymanie robót budowlanychwysokość opłaty legalizacyjnejwłaściciel obiektu budowlanegozakończenie budowyzakończenie robót budowlanychzgłoszenie robót budowlanychzmiany w prawie budowlanymświadectwo charakterystyki energetycznej