UWAGA: PREZENTOWANE TREŚCI NIE SĄ PORADĄ PRAWNĄ, NIE STANOWIĄ TAKŻE WYKŁADNI LUB INTERPRETACJI PRAWA !

Czy budowa altanki wymaga pozwolenia na budowę?

Dodał: Marecki/2014-03-18/Tagi: prawo budowlane, zgłoszenie robót budowlanych, altana,

Czy budowa altanki wymaga pozwolenia na budowę? Odpowiedź na to pytanie zależy od okoliczności, a w zasadzie od tego, czy to, co zamierzamy wybudować, jest w rzeczywistości altaną (altanką) i jakie będzie ta altana (altanka) mieć wymiary.

Po pierwsze trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest altana (altanka)? Często słowo altana lub altanka używane jest w odniesieniu do niewielkich obiektów (budynków) gospodarczych, umiejscowionych gdzieś w ogrodzie koło domu. Taki obiekt nie jest altaną! Aby dowiedzieć się, co to jest altana, trzeba zajrzeć do słownika języka polskiego, gdzie znajdziemy definicję mniej więcej taką: „altana, to niewielka budowla ogrodowa, zwykle drewniana o ażurowych ścianach”. Altana jest zatem obiektem architektury ogrodowej, służącym rekreacji i wypoczynkowi, a przynajmniej ja tak to widzę. Warto w tym miejscu zauważyć, że w żadnym razie nie jest to jednak obiekt małej architektury, jak chcieliby niektórzy. Mała architektura, to zupełnie inny zwierzak...

Jeżeli zatem wiemy już z całą pewnością, że to, co chcemy wybudować, to altana (altanka), to możemy kontynuować rozważania, na temat tego, czy jej postawienie w naszym pięknym przydomowym, trochę dzikim ogrodzie, będzie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę. Odpowiedź na to pytanie jest następująca – uwaga!!!: może będzie, a może nie... Jeżeli kogoś ta odpowiedź nie satysfakcjonuje, to w dalszej części nieco ją uściślimy i miejmy nadzieję, wszystko stanie się w miarę jasne.

Zacznijmy od tego, że budowa altany (altanki) w każdym przypadku wymaga co najmniej dokonania zgłoszenia we właściwym organie administracji architektoniczno – budowlanej (po Polsku: we właściwym urzędzie, np. wydziale architektury starostwa powiatowego).

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 i art. 30 ust. 1 pkt 1 (uwaga: art. 29 do 31 zawsze czytamy łącznie!) Prawa budowlanego, budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki, nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia właściwemu organowi. Szybko zatem sprawdzamy ile mamy już na działce altan, budynków gospodarczych i oranżerii, ile mamy powierzchni, jaką powierzchnię zabudowy będzie mieć nasza altana (możemy zrobić sobie mały szkic, a nawet makietkę:), bierzemy kalkulatorek i voila, mamy odpowiedź na nurtujące nas pytanie.

Jeżeli nasza planowana altana (altanka) spełnia powyższe wymagania, to musimy tylko zrobić zgłoszenie, jeżeli nie spełnia, to niestety potrzebujemy pozwolenia na budowę.

Więcej postów w kategorii: Budowa, rozbudowa, nadbudowa

Dziennik budowy – kilka podstawowych informacji
Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę
Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę – cz. 1
Rozbudowa i nadbudowa budynku
Dodaj komentarz:

Szukaj wg haseł:

altanaaltana na zgłoszeniebez pozwolenia na budowębudowabudowa bez pozwolenia na budowębudowa domu jednorodzinnegobudowa garażu na zgłoszeniebudowa na zgłoszeniebudowa wiatybudynekbudynek gospodarczybudynek gospodarczy na zgłoszeniebudynek rekreacji indywidualnejbudynek wolno stojącydefinicjedociepleniedocieplenie budynkudokumentacjadokumentacja budowydom jednorodzinny bez pozwolenia na budowędom jednorodzinny na zgłoszeniedomek letniskowydziennik budowyganekganek na zgłoszeniegarażgaraż na zgłoszenieinstalacja elektrycznainstalacje - prawo budowlaneinstalacje sanitarneinstalacje w budynkuinwestoristotne odstępstwokierownik budowykontrole budowlaneksiążka obiektulegalizacja budynku jednorodzinnegolegalizacja samowoli budowlanejnadbudowanadzór budowlanynowe prawo budowlaneobiekt małej architekturyobiekt niezwiązany trwale z gruntemodbudowaogrodzenieogrodzenie bez zgłoszeniaopłata legalizacyjnapostępowanie naprawczepozwolenie na budowępozwolenie na użytkowanieprawo budowlaneprawo budowlane 1974prawo budowlane 2017projekt budowlanyprojekt zamiennyprzebudowaremontrozbudowarozpoczęcie budowyrozpoczęcie robót budowlanychrozłożenie na raty opłaty legalizacyjnejsamowola budowlanastan techniczny budynkustara samowola budowlanastare prawo budowlanestare przepisy budowlaneterminytymczasowy obiekt budowlanyumorzenie opłaty legalizacyjnejwiatawiata bez pozwolenia na budowęwstrzymanie robót budowlanychwysokość opłaty legalizacyjnejwłaściciel obiektu budowlanegozakończenie budowyzakończenie robót budowlanychzgłoszenie robót budowlanychzmiany w prawie budowlanymświadectwo charakterystyki energetycznej